Podróż do przeszłości - lekcja klas trzecich

W listopadzie odbyła się wycieczka edukacyjna klas maturalnych do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach, mająca na celu omówienie powieści Władysława Reymonta pt. „Chłopi”. Została zorganizowana przez polonistę Grzegorz Podsiadło.

Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak wyglądało życie XIX-wiecznych mieszkańców wsi.

Zwiedzanie rozpoczęło się od wprowadzenia do lektury i opisu biografii autora. Następnie uczniowie przeszli w okolice młyna, gdzie zostali podzieleni na grupy. Każda z nich miała za zadanie przygotować charakterystykę danego bohatera powieści.

W międzyczasie uczniowie mieli czas, aby zwiedzić pozostałe części skansenu, gdzie znaleźli rożne ciekawe obiekty, jak np. karczmę, wychodek czy budę dla psa. Gdy zebrali się ponownie, przedstawili zgromadzone przez siebie informacje.

Następnie maturzyści udali się do kościoła, gdzie omówili zwyczaje religijne chłopów.

Po krótkiej, ale jakże przyjemniej dla uczniów przerwie na posiłek, udali się do karczmy, gdzie dowiedzieli się, jak chłopi spędzali czas wolny po pracy (o ile akurat nie wywozili kogoś ze wsi).

Wracając do wyjścia ze skansenu maturzyści poznali tragiczny los Jagny - bohaterki „Chłopów” (spoiler - mieszkańcy wsi Lipce wywieźli ją na wozie z gnojem ze wsi).

Zapytani o opinię na temat wyjazdu uczniowie jednogłośnie wydali odgłosy zadowolenia.

- Lekcje wyjazdowe do Bierkowic, związane z omawianiem niezbyt lubianej przez uczniów i chyba także przez nauczycieli lektury, jaką są „Chłopi” W. S. Reymonta organizuję już od kilku lat. - mówi Grzegorz Podsiadło, polonista z naszej szkoły. - Mam świadomość, że ta książka nie wzbudza w uczniach wielkiego entuzjazmu i zainteresowania, a zabierając ich do skansenu udaje się sprawić, że choć trochę uczniowie wczuwają się w klimat powieści. Przy kościele omawiamy obrzędy religijne ukazane w „Chłopach”, przy młynie sceny związane z pracą, przy karczmie życie gromady jako bohatera zbiorowego. Wiem, że ta lekcja zostaje młodym w glowach na długo.

Wycieczka z całą pewnością przydała się maturzystom do lepszego zrozumienia lektury oraz przygotowania się do egzaminu dojrzałości.

Iwona Niewiadomska Natalia Rynio

Bierkowice 2017 (2).jpeg

Bierkowice 2017 (7).jpeg

Więcej zdjęć na facebookowym profilu naszej szkoły.

Opublikował: Grzegorz Podsiadło     Data publikacji: 04-12-2017 17:15
Modyfikował: Grzegorz Podsiadło   |  Data modyfikacji: 04-12-2017 17:16
Zespół Szkół im. Jana Kilińskiego
47-303 Krapkowice | ul. Ks. F. Duszy 7 | tel. 77 466 32 02