W Halloween'owym klimacie

Halloween'owa zabawa miała na celu zintegrowanie członków społeczności szkolnej LO i Gimnazjum. Wielu uczniów wykazało się pomysłowością, poczuciem humoru i dystansem do siebie.

Młodzież rywalizowała ze sobą w dwóch konkurencjach, a w ramach wygranej otrzymali dzień bez pytania. Barwnym konkursem było najciekawsze przebranie Halloween'owe. Uczniowie przebrani byli za wszelkiego rodzaju postacie, duchy, czarownice, zombie, a ich stroje nawiązywały do tradycyjnego ubioru Halloween'owego.

Zwycięzcy:
I miejsce - "Księżniczki" z kl. 3B
II miejsce - Anna Kauczor kl. 3G i Barbara Fryziel kl. 2C
III miejsce - Oskar Schnurpfeil kl. 2B

Drugim konkursem, wymagającym sporej kreatywności, był konkurs na pomysłowo wydrążone dynie. W kategorii LO, zdaniem jury,  najlepszą dynię zaprezentowała kl. IB, a w kategorii Gimnazjum - kl. 3G.

Fotorelacja na stronie: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.613011292096435.1073741862.156441957753373&type=1

halloween.jpeg

Kilka słów o Halloween

Halloween obchodzone jest w wielu krajach nocą 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Jest to święto wywodzące się ze starożytnego, celtyckiego obyczaju Samhain. Druidzi (kapłani celtyccy) wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych.

Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy, ponacinane na podobieństwo demonów. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej. Symbolami Halloween są duchy, czarownice, nietoperze, czarne koty czy zombie. Inny znany symbol to wydrążona dynia z palącymi się w środku świecami.

Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo, że dzień ten, nie jest świętem urzędowym, to cieszy się dużą popularnością. Święto Halloween w Polsce pojawiło się dopiero w latach 90.

Opublikował: Grzegorz Podsiadło     Data publikacji: 04-11-2013 17:17
Zespół Szkół im. Jana Kilińskiego
47-303 Krapkowice | ul. Ks. F. Duszy 7 | tel. 77 466 32 02