Odwiedziny Św. Mikołaja

Kto z nas nie wierzył w św. Mikołaja, który w czerwonym kubraczku przybywa zaprzęgiem reniferów, wchodzi przez komin i podrzuca grzecznym dzieciom upragnione prezenty... Dzisiaj znów mogliśmy poczuć się jak dzieci :) Św. Mikołaj odwiedził wszystkie klasy, obdarowując naszą młodzież słodyczami. Czyżby wszyscy byli grzeczni... ?

Św. Mikołaj.jpeg

Ciekawostka

Czy wiecie, że Św. Mikołaj był biskupem... Urodził się prawdopodobnie w bogatej rodzinie zamieszkałej w Patarze w Lycji (prowincja Azji Mniejszej). Wybrany został biskupem zaniedbanej podówczas diecezji Miry, którą zarządzał z wielką troską i wiarą. Tam właśnie zasłynął swą świętością, zapałem i cudami. Zmarł ok. 350 r. Niewielka ilość autentycznych informacji na jego temat chętnie uzupełniana była kolorowymi szczegółami legend.

Obecnie powszechna forma tej postaci wywodzi się z kultury brytyjskiej i amerykańskiej, gdzie jest jedną z atrakcji bożonarodzeniowych. W większej części Europy, w tym w Polsce, dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest tradycyjnie 6 grudnia jako wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa Miry. Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują prezenty, ukryte pod poduszką, w buciku lub w innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu (np. w skarpecie).

 

Opublikował: Grzegorz Podsiadło     Data publikacji: 06-12-2013 15:13
Zespół Szkół im. Jana Kilińskiego
47-303 Krapkowice | ul. Ks. F. Duszy 7 | tel. 77 466 32 02