Studniówka 2014

Drodzy Maturzyści, dzisiaj Wasz wyjątkowy dzień - Bal Studniówkowy !

Z pewnością nie jest Wam obcy zbiór studniówkowych "czarów". Niezależnie od tego, czy się w to wierzy, czy nie - chyba większość z Was stosuje je bez mrugnięcia oka. W czasie matur każda pomoc jest bowiem na wagę złota

Co więc może zrobić maturzysta, aby zapewnić sobie przychylność losu na majowych egzaminach?


1. Coś czerwonego. Tradycja mówi, że aby zapewnić sobie powodzenie na maturze, dziewczyny powinny założyć na studniówkę czerwoną bieliznę i to koniecznie na lewą stronę. Tę samą bieliznę należy też mieć na sobie w dniu matury, oczywiście założoną już na prawą stronę.

2. Garnitur i krawat. Stary przesąd mówi, że na egzamin dojrzałości maturzysta powinien iść w tym samym stroju, w którym był na studniówce. Podczas zabawy ma się w nim skumulować dobra energia, która pomoże podczas maturalnych zmagań. Ważny jest też krawat, którego nie wolno ściągać przez całą imprezę. Aby dodatkowo wzmocnić jego „magiczne” działanie, należy wybrać model w kolorze czerwonym.

3. Buty nie do zdarcia. Podobnie jak krawata, podczas zabawy studniówkowej nie można ściągać butów. Ponieważ tańczenie na boso ma przynosić wielkiego pecha, warto zadbać o to, by obuwie było wygodne i nie obcierało. Gdy będziemy się przygotowywać do wyjścia na imprezę, trzeba również pamiętać, by pastować buty tylko w jednym kierunku.

4. Coś pożyczonego. Ten przesąd dotyczy zarówno balu studniówkowego, jak i samej matury. Aby zapewnić sobie powodzenie na egzaminie, należy mieć ze sobą coś pożyczonego, najlepiej od kogoś mądrego

5. Czerwona nitka. To kolejny sposób na „zaczarowanie” wyników majowych egzaminów. Czerwoną nitkę, którą nosi na nadgarstku, powinna zawiązać osoba życzliwa. Jeśli nitka nie zerwie się do matury, powodzenie na egzaminie jest gwarantowane.

6. Polonez z pomyłką. Według tradycji, zabawę przyszłych maturzystów rozpoczyna polonez. Aby dopomóc szczęściu na egzaminach, w trakcie tańca należy pomylić kroki. Jednak żeby czar zadziałał, trzeba to zrobić naumyślnie.

7. Kolano dyrektora. Podczas zabawy można zapewnić sobie szczęście w jeszcze jeden sposób, choć wydaje się on być nieco ryzykowny. Przesąd mówi jednak, że powodzenie przynosi złapanie dyrektora za kolana podczas balu studniówkowego. Aby dobroczynny efekt był jeszcze lepszy, należy zrobić to z zaskoczenia.

8. Dookoła pomnika. Maturalne czary nie kończą się jednak na studniówce. Po jej zakończeniu należy bowiem całą klasą udać się pod najbardziej znany pomnik w swojej miejscowości i, skacząc na jednej nodze, okrążyć go tyle razy, jaką ocenę chcielibyśmy otrzymać na maturze.

Przesąd ten pochodzi z czasów, kiedy wyniki egzaminów podawane były w ocenach. Przy obecnym punktowym systemie oceniania wykonanie tego rytuału mogłoby być nieco problematyczne i przede wszystkim zbyt czasochłonne, można więc potraktować to symbolicznie i okrążyć pomnik tylko raz.

Ale przede wszystkim pamiętajcie, że powodzenie na maturze zagwarantuje Wam solidne przygotowanie i systematyczna nauka.

Udanej zabawy!!!

 

Źródło: http://szkola.wp.pl/kat,108836,title,Studniowkowe-przesady-czy-znasz-je-wszystkie,wid,14176833,wiadomosc.html


studniówka 2014.jpeg

Opublikował: Grzegorz Podsiadło     Data publikacji: 17-01-2014 11:10
Zespół Szkół im. Jana Kilińskiego
47-303 Krapkowice | ul. Ks. F. Duszy 7 | tel. 77 466 32 02