Inwestujemy w przyszłych Inżynierów

Na mocy porozumienia podpisanego w bieżącym roku szkolnym  pomiędzy Politechniką Opolską a Zespołem Szkół im. Jana Kilińskiego w Krapkowicach, w dn. 22.01.2014 r. uczniowie Liceum oraz Gimnazjum wzięli udział w zajęciach praktycznych (tzw. laboratoriach) na Wydziale Mechanicznym ww. uczelni. Laboratoria prowadził wieloletni pracownik politechniki - mgr inż. Krzysztof Prażnowski.

Podczas pierwszych warsztatów uczniowie wcielili się w rolę diagnostyków. Mieli za zadanie dokonać diagnostyki komputerowej przepływomierza powietrza w silnikach tdi w aucie volkswagen. Przy okazji dowiedzieli się, że przepływomierz odgrywa bardzo istotną rolę. Jego nieprawidłowe działanie jest przyczyną braku mocy samochodu oraz podwyższonego spalania. Zadanie wymagało pracy zespołowej całej grupy. Po dokonaniu pomiarów i wykonaniu wykresu, mogli porównać otrzymane wyniki z prawidłowymi, a tym samym ocenić sprawność diagnozowanej części.

Podczas drugich zajęć uczniowie zapoznali się z zasadami działania przemysłowych magistrali danych. Magistrala to linia komunikacyjna używana do transferu danych między składnikami systemu komputerowego. Umożliwia przede wszystkim współużytkowanie danych różnym częściom systemu.

 Cykl zajęć praktycznych organizowanych przy współpracy z Politechniką Opolską ma na celu zapoznanie uczniów, zainteresowanych naukami ścisłymi, z kierunkami i zasadami kształcenia na uczelniach politechnicznych. Warto wspomnieć, że Wydział Mechaniczny Politechniki Opolskiej kształci specjalistów w zakresie: energetyki, inżynierii chemicznej i procesowej, inżynierii środowiska, mechaniki i budowy maszyn oraz mechatronik.

W marcu planowane są kolejne warsztaty, tym razem na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki oraz na Wydziale Budownictwa.

Zapraszamy do fotorelacji z zajęć: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.659021210828776.1073741893.156441957753373&type=1

wydział mechaniczny PO.jpeg

Opublikował: Grzegorz Podsiadło     Data publikacji: 23-01-2014 17:34
Zespół Szkół im. Jana Kilińskiego
47-303 Krapkowice | ul. Ks. F. Duszy 7 | tel. 77 466 32 02