Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia konieczności objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną
Krok 1
Nauczyciel lub specjalista niezwłocznie udzielają uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznj w trakcie bieżącej pracy z uczniem oraz informują o tym fakcie wychowawcę klasy.
Krok 2
Jeżeli wychowawca klasy lub dyrektor stwierdzi taką potrzebę, informuje innych nauczycieli lub specjalistów o potrzebie objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną w trakcie ich bieżącej pracy z uczniem.
Krok 3
Wychowawca klasy lub dyrektor, przy współpracy z rodzicami ucznia lub pełnoletnim uczniem oraz - w zależności od potrzeb - z innymi nauczycielami, specjalistami, prowadzącymi zajęcia z uczniem, poradnią, planują i koordynują udzielanie uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w tym ustalają formy udzielania pomocy, okres oraz wymiar godzin, w którym poszczególne formy będą realizowane.
Krok 4
W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, Dyrektor tworzy Zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej i wyznacza osobę koordynującą jego pracą. Zespół opracowuje Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny dla ucznia; określa zalecane formy, sposoby i okres udzielania uczniowi pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
Spotkania Zespołu zwołuje koordynator/ przewodniczący zespołu w miarę potrzeb (nie rzadziej niż raz w roku).
W spotkaniach zespołu mogą też uczestniczyć rodzice ucznia oraz inne osoby, o które wnioskuje rodzic lub dyrektor szkoły.
Krok 5
O ustalonych dla ucznia formach, okresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiarze godzin, w którym poszczególne formy pomocy będą realizowane, dyrektor szkoły niezwłocznie informuje pisemnie rodziców ucznia albo pełnoletniego ucznia.
Krok 6
Dokumentacja z Poradni psychologiczno – pedagogicznej (opinie, orzeczenia) dostarczana przez rodzica musi zostać odnotowana w dokumentacji szkoły. Wychowawca, inny nauczyciel, pedagog kieruje w tym celu rodzica do sekretariatu.
Krok 7
Udostępnianie informacji o uczniu odbywa się zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych, tylko upoważnionym osobom do celów dydaktyczno – wychowawczych.
Modyfikował: Grzegorz Podsiadło | Data modyfikacji: 02-09-2013 09:13