W Instytucie Filologii Germańskiej
W poniedziałek 23.02.2015 nasi uczniowie pojechali na Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego. Mieli zaszczyt wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach z j. niemieckiego. Uczestniczyli w trzech zajęciach po półtorej godz. każdy.
Najpierw uczestniczyli w zajęciach z literaturoznawstwa, które prowadziła doktorantka Sylwia Sawulska. Uczniowie pracowali z wierszami. Przeczytali utwór pt. „Hälfte des Lebens” i na jego podstawie narysowali własne wyobrażenia dotyczące życia. Powstały bardzo interesujące prace. Omówili i zinterpretowali jeszcze dwa inne utwory liryczne.
Następnie odbyły się warsztaty z tłumaczeń, prowadzone przez dr Małgorzatę Jokiel. Uczniowie dowiedzieli się jakie są rodzaje tłumaczeń, poznali podstawowe pojęcia dotyczące tej dziedziny, dowiedzieli się w jaki sposób powinni szukać odpowiednich słów i sami mogli wypróbować swoich sił w tej dziedzinie. Próbowali przetłumaczyć pojęcia tj. Przychodnia Rejonowa, Ośrodek Wypoczynkowy Zakładów Kartonażu i Tektury Falistej, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie i wiele innych. Zadanie nie było dla nich łatwe do wykonania ale bardzo dobrze sobie z nim poradzili- nawet bez pomocy specjalistycznych słowników czy internetu!!!
Na zakończenie dnia uczestniczyli w zajęciach z fonetyki. Nauczyli się w jaki sposób powstają dźwięki, jak zbudowany jest aparat mowy oraz jak wyglądają znaki fonetyczne. Mogli wykonać zadanie w którym musieli bardzo uważnie słuchać aby znaleźć szukane słowo. Zapisywali słowa fonetycznie i bardzo dobrze się bawili.
Wszystkie zajęcia zostały bardzo dobrze przygotowane i przeprowadzone. Młodzież się bardzo dużo nauczyła i poznała jak wyglądają zajęcia na Filologii Germańskiej. Nie wszystko było dla nich łatwe ale sprostali stawianym im wymaganiom. Bardzo się cieszymy, że nasi wychowankowie mieli taką wyjątkową okazję uczestnictwa z tego typu warsztatach. Już się przygotowują do uczestnictwa w Tygodniu Germanistyki Opolskiej.
Modyfikował: Grzegorz Podsiadło