Dziennikarze ze Skórzaka na UO i w Radio Opole

http://www.krapkowice24-7.com/#!Dziennikarze-ze-Sk%C3%B3rzaka-na-UO-i-w-Radio-Opole/cuhk/55091e8d0cf27b8ab2a33ce1

We wtorek 17 marca, grupa dziennikarska z ZS im. J. Kilińskiego w Krapkowicach wybrała się do Opola, aby odwiedzić Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego oraz redakcję Radia Opole.

Na początku uczniowie odwiedzili Uniwersytet Opolski, gdzie powitał ich dr Zdravko Stamatoski z Katedry Slawistyki. Prof. UO,  dr hab. Joanna Czaplińska, przedstawiła ofertę uczelni pod kątem filologii, następnie troje studentów opowiedziało o programach stypendialnych oraz przeprowadziło quiz z nagrodami na temat Czech.

- W języku czeskim często wyrazy mają odwrotne znaczenie - mówiła jedna ze studentek zajmujących się naszą grupą - Na przykład wyraz "čerstvý" oznacza świeży, a "květen" oznacza maj.

Na końcu gospodarze oprowadzili uczniów po budynku uniwersytetu i przylegającym do niego terenie pełnym pięknych rzeźb.

Następnym punktem wyjazdu była wizyta w Radio Opole, gdzie przewodnikiem została Katarzyna Zawadzka, reporterka serwisu kulturalnego. Grupa z ciekawością zobaczyła archiwum radia, w którym znajdują się zbiory audycji od prawie 60 lat. Z archiwum zaprowadzono licealistów do "Studia M", czyli studia muzycznego, gdzie nagrywali m.in. tacy artyści jak Natalia Kukulska, Myslovitz czy Dżem. Studio to wyposażone jest w profesjonalny sprzęt, dzięki czemu praca jest ułatwiona i przyjemna.

Po rozmowie na temat nagrywania muzyki przyszedł czas na realizację dźwięku, gdzie Krzysztof Łabaza z pasją mówił o swojej pracy. Zza kulis można było zobaczyć jak zostają wybierane i mixowane piosenki, które są puszczane na antenie radia. Okazało się również, że nie wszystko co słyszymy w radiu jest nagrywane na żywo.
- Wcześniejsze nagranie audycji bardzo ułatwia oraz usprawnia pracę w radiu, a także pozwala na wykonywanie innych zadań. - mówił Krzysztof Łabaza.

Punktem końcowym wizyty w radiu było uczestniczenie w emisji, gdzie za szybą można było zobaczyć mówiące na antenie osoby, a z głośników słyszeć audycję w towarzystwie osoby odpowiedzialnej za to, by z przyjemnością słuchało się Radia Opole.
- Wyjazd zaliczam do przyjemnych. - stwierdza Zuzanna Krygier, jedna z uczestniczek wyjazdu - Uniwersytet bardzo mi się spodobał! Może i nie wybiorę się na kierunek filologii czeskiej, ale na pewno jest to dla mnie nowe doświadczenie, bodziec do dalszego działania i rozmyślania nad studiami. Jestem zachwycona  budynkiem radia w Opolu. Ludzie przychylni, ciekawi, atmosfera fantastyczna. Z resztą, tak jak na naszym wyjezdzie. Oby takich więcej!

Wyjazd odbył się w ramach zajęć „Reporter terenowy – Kiliński TV” z projektu pn. „Razem możemy więcej” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a opiekunami byli prowadzący zajęcia Grzegorz Podsiadło oraz Malwina Szaja.

Izabela Mędrecka

ZS im. J. Kilińskiego w Krapkowicach

dziennikarze na UO.jpeg

    Data publikacji: 18-03-2015 10:03
  |  Data modyfikacji: 18-03-2015 10:50
Zespół Szkół im. Jana Kilińskiego
47-303 Krapkowice | ul. Ks. F. Duszy 7 | tel. 77 466 32 02