Zdobywali umiejętności i doświadczenie

Współczesny rynek pracy jest bardzo wymagający i nie gwarantuje zatrudnienia zaraz po ukończeniu studiów.  Coraz częściej, aby móc realizować się zawodowo potrzeba nie tylko dokumentu potwierdzającego wykształcenie, ale też wykazania się umiejętnościami i to takimi które nie zawsze można nabyć w szkole. Dlatego Zespół Szkół im. Jana Kilińskiego otwiera swoim uczniom wiele dodatkowych furtek w postaci staży, wolontariatu i dodatkowych zajęć,  aby w przyszłości byli oni atrakcyjny dla pracodawców.

- Wielokrotnie rozmawiałam z osobami, które zawodowo zajmują się rekrutacją pracowników  dla dużych firm, wszyscy zgodnie twierdzą ,że oprócz umiejętności zawodowych liczą interpersonalne, społeczne a także pewne doświadczenie- wyjaśnia Iwona Medwid, dyrektor Skórzaka.

Od lata w  Zespole Szkół im. Jana Kilińskiego sprzyja się tezie, że szkoła to miejsce w którym zdobywa się wiedzę, ale też odpowiedni moment, aby małymi kroczkami zdobywać doświadczenie. Uczniom stwarza się możliwości uczestniczenia w stażach, działalności wolontariackiej, czy innych praktycznych zajęć. Wszystkie wspomniane propozycje cieszą się dużą popularnością nawet w czasie wakacji.

-Bardzo cieszę się, że mogłam skorzystać z propozycji, które daje nam szkoła, ponieważ jest to doskonały sposób na zdobycie doświadczenia. Mam nadzieję, że w przyszłym roku też będzie mi dane uczestniczyć w takim projekcie i myślę, że z roku na rok coraz więcej uczniów odważy się skorzystać z możliwości jakie daje nam szkoła – mówi Aleksandra Wilk, która chcąc studiować prawo na dobrej uczelni pracowała jako wolontariusz w Starostwie Powiatowym w Krapkowicach.

Nieco inne zadania mieli uczniowie, którzy w związku ze swoimi przyszłymi planami zawodowymi postanowili odbyć staż w Domu Pomocy Społecznej Anna.

- Interesują nas kierunki medyczne- mówią Natalia Mikołajek i  Michał Rusek, uczniowie klasy pierwszej. – Wolontariat dał nam  pogląd na to jak wygląda codzienne życie mieszkańców DPS-u, zrozumieliśmy jak bardzo starsi ludzie czekają na odwiedziny, pomoc i rozmowy z osobami takimi jak my. Usłyszeliśmy wiele niesamowitych i wzruszających historii. To był bardzo pouczający czas-  tłumaczą.

Jak wyjaśnia dyrektor Iwona Medwid, dzięki wsparciu powiatu realizacja podobnych działań jest możliwa przez co młodzi ludzie  pożytecznie wykorzystują czas i nabierają nowych umiejętności, a my jako ich wychowawcy jesteśmy spokojniejsi o ich przyszłość.

Źródło: http://www.powiatkrapkowicki.pl/2015/08/zdobywali-umiejetnosci-i-doswiadczenie/

    Data publikacji: 02-09-2015 17:06
Zespół Szkół im. Jana Kilińskiego
47-303 Krapkowice | ul. Ks. F. Duszy 7 | tel. 77 466 32 02