Cyberprzestępczość – problem każdego z nas

Cyberprzestępczość – problem każdego z nas

Jak bronić się przed przestępczością w sieci? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczniom studenci z Uniwersytetu Opolskiego. W poniedziałek (15.12) odbyło się spotkanie w ramach koła Discipulus Lex z przedstawicielami opolskiego koła naukowego prawników. Referenci zaserwowali dużą dawkę wiedzy praktycznej z pogranicza prawa, informatyki, a nawet finansów.

Dane na celowniku

Na spotkaniu szeroko omówiono kwestie związane z włamywaniem się do cudzych kont internetowych, e-mailowych i bankowych. Okazuje się, że techniki hakerów także w tym zakresie wyprzedzają o krok możliwości działania organów ścigania. Goście udowadniali zebranym, jak szybko i łatwo jest „namierzyć” dowolną osobę w Internecie, korzystając zarówno z popularnych portali społecznościowych, jak i bardziej zaawansowanych technik. Rozwiali także wątpliwości co do wykrywalności tego typu przestępstw – policja nie tylko musi poznawać co raz to nowe techniki „cyberwłamywaczy”, ale i za bardzo nie dysponuje odpowiednimi środkami potrzebnymi do tak nierównej walki. Dlatego tak ważna jest przezorność użytkowników Internetu.

Główne zalecenia

Nie obyło się bez licznych porad jak uniknąć powyżej opisanych niebezpieczeństw. Przede wszystkim – nie ułatwiajmy hakerom pracy! Nie ograniczajmy się do wymyślania krótkich i łatwych do rozszyfrowania haseł, nie zapominajmy się wylogować na publicznym komputerze, nie zostawiajmy w nich zapamiętanych haseł! Ponadto nie publikujmy żadnych zdjęć kart kredytowych. Niech modę chwalenia się każdą drogocenną rzeczą zastąpi zdrowy rozsądek.

Krzysztof Adamaszek

    Data publikacji: 16-12-2015 12:50
Zespół Szkół im. Jana Kilińskiego
47-303 Krapkowice | ul. Ks. F. Duszy 7 | tel. 77 466 32 02