Erasmus+ Kiliński we Francji

Kiedy trzy lata temu rozpoczynaliśmy poszukiwania partnerów do projektu w ramach programu Erasmus+ , Edukacja Szkolna Akcja K2 – Międzynarodowa współpraca szkół, nie mieliśmy pojęcia, że nasz  projekt będzie realizowany w tak skomplikowanym okresie nie tylko w kraju ale i na świecie. Wysłaliśmy ofertę współpracy  do  szkół z Portugalii, Francji i Chorwacji, które szukały czwartego partnera. Tematy społeczne, demokracja i nowe technologie są nam szczególnie bliskie ,dlatego z wielką radością przyjęliśmy zgodę koordynatora na  realizację programu. Wspólna praca nad celami ,harmonogramem i efektami działań dała produkt końcowy w postaci projektu  pod nazwą „Information Technology for Citizenship and Democracy”.

Pierwsze spotkanie organizacyjne odbyło się w Portugalii w 2019 r. i zapowiadało bardzo ciekawy, niezwykle przemyślany projekt. Różne państwa, rożne problemy i zgoła inny sposób ich rozwiązywania

Ustaliliśmy wizyty w poszczególnych krajach i momencie gdy już spakowaliśmy swoje walizki, już myślami byliśmy w Chorwacji dotarła do nas wiadomość, że z powodu pandemii Covid-19 w Europie musimy zostać w domu. Początkowo mieliśmy nadzieję, że to chwilowe i jeszcze w czerwcu 2020 r. uda nam się wyjechać do Chorwacji, niestety sytuacja zweryfikowała nasze plany i przez ponad rok realizowaliśmy projekt metodą online. Koordynatorzy projektu  spotykali się omawiając przebieg realizacji zadań, organizowaliśmy debaty uczniowskie na temat funkcjonowania demokracji, Uni Europejskiej , przestrzegania praw człowieka , zasad tolerancji.

 Podczas tych spotkań ustaliliśmy, że w obecnej sytuacji pandemicznej pierwszą mobilność jaką możemy zrealizować będzie wyjazd do Francji do Lycée Polyvalent Louis Audouin Dubreuil w Saint Jean d’Angely.

Obostrzenia we Francji spowodowały, że na mobilność mogły pojechać tylko osoby zaszczepione. Przekonaliśmy się o tym na własnej skórze, że aby zjeść obiad, wejść do muzeum, pojechać pociągiem należało się wylegitymować aktualnym paszportem Covidowym, nawet w kawiarnianym ogródku podczas picia kawy. Ponadto we wszystkich sklepach, dworcach, urzędach, komunikacji, szkołach itd. należało mieć założoną maseczkę. Mobilność we Francji trwała od 20 listopada do 27 listopada 2021 r. w której uczestniczyło 6 uczniów i dwóch nauczycieli, a rozpoczęła się w Bordeaux do którego dotarliśmy późnym wieczorem, ponieważ pociąg do Saintes mieliśmy po południu następnego dnia, przenocowaliśmy w hotelu. Rankiem wybraliśmy się na śniadanie wraz z grupą z Portugalii, która również przybyła do Bordeaux dzień wcześniej. Po śniadaniu wspólnie zwiedzaliśmy starówkę i główne zabytki pięknego miasta. Wieczorem gdy dotarliśmy do Sainte czekali na nas gospodarze i busami dotarliśmy na miejsce. Kolejny dzień to pobudka wczesnym rankiem, a właściwie w nocy bo mimo, że mamy wspólną strefą czasową to słońce wschodzi tu znacznie później.

Pobyt we Francji był bardzo pracowity, każdego dnia  debatowaliśmy nad głównymi tematami naszego projektu.  Uczniowie i nauczyciele poznali współczesne zagrożenia dla demokracji, analizowali sposoby radzenia sobie z nimi w  poszczególnych państwach. Młodzież na bieżąco wymieniała się doświadczeniami, doskonale pracowała w grupie co przełożyło się na bardzo dobry efekt końcowy.

Podsumowaniem wielogodzinnych debat i pracy w zespołach było nagranie podcastów umieszczonych na stronie naszego projektu.

Poza dyskusjami spędzaliśmy czas na poznawaniu lokalnej kultury i historii, poznając historyczne centrum Saint Jean d’Angely, w tym kościół św. Jana. Zwiedzaliśmy również opactwo królewskie, biblioteka, Corderie-de-l'Arsenal-a-Rochefort, Musée National de la Marine,  XIX-wieczny ratusz w Rochefort, czy w  La Rochelle „Fregata Hermiona”, Ratusz z XV-XVI wieku (Hôtel de ville), Fortyfikacje miejskie i wiele innych ciekawych miejsc. Poznaliśmy proces i technologię produkcji lin, hodowlę ostryg.

Kolejna mobilność będzie odbywać się w naszym kraju, mamy nadzieję, że koniec marca 2022 r. to dobry termin, który nie zostanie zakłócony przez oddziaływanie pandemii Covid-19, a odwiedzający nas goście wywiozą z naszego kraju również bardzo dobre wrażenia jak my z Francji.

1e.jpeg 2e.jpeg 3e.jpeg

Zespół Szkół im. Jana Kilińskiego
47-303 Krapkowice | ul. Księdza Duszy 7 | tel. +48774663202