Erasmus Wizyta w Portugalii

W dniach od 27 marca do 2 kwietnia 2022 r. przebywaliśmy w Portugalii. Była to wizyta, która miała odbyć się w maju 2022 ale ze względu na intensyfikację działań wojennych na Ukrainie koordynator projektu po konsultacjach ze szkołami uczestniczącymi w projekcie zmienił planowaną wizytę w Polsce na Portugalię. O taką zmianę wnioskowali rodzice oraz władze szkół z Chorwacji, Francji i Portugalii.

Do Portugalii przybyliśmy w godzinach porannych, a że z lotniska w Porto do Mai gdzie mieści się szkoła nas goszcząca jest bardzo blisko mogliśmy się udać do hotelu i po zakwaterowaniu udać na wycieczkę do Porto. Zwiedzając wspaniałą plażę, a następnie udaliśmy się na obiad i dalszą część zwiedzania Porto, a wieczorek przywitaliśmy ekipy z Chorwacji i Francji, które to przyjechały później , a zamieszkały w naszym hotelu.

Następnego dnia udaliśmy się do Agrupamento de Escolas do Castelo da Maia gdzie rozpoczynaliśmy prace nad projektem. Na początek uczniowie z pobliskiej szkoły podstawowej przygotowały program artystyczny, który zakończył się wspólnymi tańcami. Nasze prace rozpoczęliśmy od prezentacji szkół, potem były zajęcia dotyczące problemów związanych z cyfryzacją społeczeństwa. Budową światowej sieci powiązań społeczno-kulturowych, niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z systemów cyfrowych, umiejętne wyszukiwanie prawdziwych informacji, walka z przemocą w nienawiścią w Internecie. Każdego dnia odbywały się prace w grupach, a następnie grupy prezentowały swój materiał oraz była dyskusja. Poruszaliśmy również problemy funkcjonowania demokracji, a podsumowaniem tego tematu było spotkanie z lokalną parlamentarzystką.

W trackie pobytu w Portugalii było wiele ciekawych spotkań integracyjnych, które bardzo zbliżyły wszystkich uczestników i zaowocowały owocną pracą projektową. Wzajemna poznanie akceptacja bardzo sprzyjały również realizacji wycieczek, którym celem było poznanie historii, kultury, tradycji regionu ale i Portugalii. Byliśmy goszczeni przez Burmistrza miasta Maia i umożliwiono nam podziwianie panoramy najbliższej okolicy z najwyższego budynku miasta jakim był budynek nowoczesnego ratusza. Ponadto zwiedzaliśmy Porto największe miasto regionu, a w nim Ponte Dom Luis I, dzielnicę Ribeira, dworzec Sao Bento czy rejs po rzece Duoro. Ponadto zwiedzaliśmy akademickie miasto Braga i jej okolice, np. sanktuarium Bom Jesus do Monte, katedra Sé, Palácio do Raio, Ogród Santa Barbara. W okolicy Bragi zwiedzaliśmy również kolebkę Portugali miasto Guimarães i jej zabytki takie jak: Guimaraes – zamek, pałac książąt Branaca, Rua da Santa Maria, Largo da Oliveira jest dawny ratusz miejski.

Powrót z Portugalii do kraju był bardzo ciężki bo kraj, kultura, ludzie i atrakcje tak zachwyciły uczestników, że chcieli by zostać tam dłużej.

Er1.jpeg Er2.jpeg Er3.jpeg Er4.jpeg er5.jpeg  er6.jpeg  er8.jpeg er9.jpeg er10.jpeg er11.jpeg

Zespół Szkół im. Jana Kilińskiego
47-303 Krapkowice | ul. Księdza Duszy 7 | tel. +48774663202