Erasmus Kiliński w Chorwacji

Mobilność do Chorwacji miała zaskakujący przebieg. Najpierw w 2020 r. została odwołana z powodu szalejącej w Europie i na Świecie pandemii Covid-19, a gdy już mogliśmy wyjechać w 2022 r. rozchorowała nam się jedna uczestniczka więc pojechaliśmy w zmniejszonym składzie. Nasza wizyta w Chorwacji trwała od 18 do 24 kwietnia 2022 r. Była to ostatnia mobilność w której brali udział uczniowie w realizacji projektu „Information Technology for Citizenship and Democracy”. Mobilność do Polski została odwołana z powodu intensyfikacji działań wojennych na Ukrainie, więc rodzice uczniów z Chorwacji, Francji i Portugali nie zgodzili się na wyjazd swoich dzieci do Polski, która graniczy z Ukrainą.

To była dla nas ostatnia mobilność, wcześniej braliśmy udział w mobilnościach do Francji i Portugalii, tym razem wylądowaliśmy w Splicie i tu uczestniczyliśmy w realizacji zadań projektowych. Uczniowie korzystając z narzędzi IT mieli za zadanie przygotować kampanię wyborczą swoich kandydatów na burmistrza miasta. Najpierw były intensywne prace w zespołach międzynarodowych, a potem wybrani przedstawiciele grup, którzy mieli kandydować na stanowisko burmistrza przedstawiali swoją osobę. Kolejnym etapem była debata kandydatów, podczas której kandydaci odpowiadali na pytania publiczności jak i również prowadzące debatę osoby. Punktem kulminacyjnym było głosowanie za pomocą narzędzi IT .

Podczas pobytu w Chorwacji poznaliśmy kulturę i zwyczaje Chorwatów oraz najciekawsze atrakcje i zabytki regionu. Zwiedziliśmy Stare Miasto w Splicie wraz z pozostałościami Pałacu Dioklecjana i jego bramy: Złotą (Zlatna Vrata), Srebrną (Srebrena Vrata), Brązową i Żelazną (Željezna Vrata), mariny czy bazar. W trakcie pobytu udało nam się również zwiedzić portowe miasto Zadar ze słynnymi wodnymi organami jak Stare Miasto z zabytkami takimi jak  kościół św. Donata, który sąsiaduje z katedrą św. Anastazji. W trakcie naszych podróży po Chorwacji zwiedzaliśmy również Szybenik w pięknymi zabytkowymi uliczkami czy Park Narodowy Kyrka z niezliczonymi wodospadami .

 

1.jpeg  2.jpeg  3.jpeg 4.jpeg 5.jpeg 41.jpeg 42.jpeg 43.jpeg 31.jpeg 32.jpeg 33.jpeg 34.jpeg 35.jpeg 41.jpeg 42.jpeg 43.jpeg 11.jpeg 12.jpeg 13.jpeg 14.jpeg 15.jpeg

Zespół Szkół im. Jana Kilińskiego
47-303 Krapkowice | ul. Księdza Duszy 7 | tel. +48774663202